The olive tree blossoms and forms its fruit while passing from spring to summer. It then grows and ripens its fruit drawing energy from the sun and nutrients from the soil.

The olive is first a dark green color after which it starts to mature by autumn. Its color shifts from yellow to pink to purple then finally to black.

While maturing the polyphenols in charge of protecting it with a bitter taste lessen and vitamins, especially vitamin E, start to build up improving its nutritional values.

If left any longer the olive starts to over ripen and degrade helped by outside influences. “Just in Time Harvest” is the secret to Kidsolio’s ideal nutritional values and taste balance.

Doğru gıdalarla beslenmenin sağlığımızı korumamızda önemli rolü olduğunu hepimiz artık ezbere biliyoruz. Konu çocuklar olunca bu önem daha da artıyor. Çünkü yeni inşa edilen bir binada malzeme seçimi o inşaatın sağlamlığını etkilediği gibi doğru gıdalar ile beslenmek hızlı gelişmekte olan çocukların organlarının ve dokularının sağlıklı gelişmesine önemli katkı sağlar . Zeytinyağı mucizevi yağ asit kompozisyonu ile vücudun üretemediği esansiyel yağ asitlerini dışarıdan sağlamak için en doğal seçenektir. Ayrıca vitaminler mineraller ve pek çok önemli minör bileşikler içerir. Bebek bekleyen ve emziren annelerin zeytinyağı kullanımını, 6. Aydan sonra mamaya eklenmesini ve çocuk büyüdükçe tüm yemeklerinde kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

A, D, E ve K vitaminleri yağda eridiklerinden, vücutta emilimleri için az da olsa yağa ihtiyaç vardır. Örneğin bebeğe havuç suyu verildiğinde içerisindeki A vitamini yeterince emilemez. Bu havuç suyu yemekle veriliyorsa; yemekteki yağ, havuç suyundaki A vitaminin emilimi için yeterlidir. Ancak havuç suyu ara öğün olarak tek başına veriliyorsa; içerisine bir çay kaşığı kadar zeytinyağı eklenmelidir. Bu şekilde hem sindirimi kolaylaştırır hem de A vitamini vücutta daha kolay aktif hale geçer. Bu durum A vitamini içeren kayısı, brokoli, kabak, ıspanak, sarımsak için de geçerlidir.

All vegetable oils are not the same. The key difference between vegetable oils is formed by the differences between the ratio of their fatty acids, the main building blocks of oils. Olive oil has the ideal composition of fatty acids for the development of the cardiovascular system, brain and body. Additionally, olive oil is extracted with solely physical methods, other vegetable oils are extracted with the processes that use heat and a chemical called hexane.

If you pick up an unripe olive fruit and bite into it, it has an intensely bitter taste. Bitterness is caused by polyphenols which are released by the tree to protect the unripe fruit from birds. As the fruit ripens there are fewer polyphenols. Olives that are harvested while still being green, give the oil a bitter taste. This bitter taste is most enjoyable for those looking for gourmet flavours. However, those olive oils with high polyphenol levels might not be suitable for younger children since they don’t have a developed palate yet. Think of it like, while adults usually prefer dark chocolate children like milk chocolate. That’s why we have produced Kidsolio which has a smoother taste.

Kidsolio is produced from olives that are naturally low in polyphenol. Kidsolio is obtained by cold pressing olives harvested just in time and packaged with adorable olive characters on the bottle.

Ripened olives have lower phenolic components while having higher vitamin E, essential oil linoleic acid values.

© 2024 KIDSOLIO